Ratio and Proportion Quiz

Ratio and Proportion Quiz

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Proportions Study Guide

Rates and Proportions Study Guide

6th - 8th Grade

20 Qs

Measurement Conversion Customary

Measurement Conversion Customary

5th Grade - University

20 Qs

Conversions Measurement

Conversions Measurement

5th Grade - University

15 Qs

Converting Customary Units of Measure

Converting Customary Units of Measure

6th Grade

15 Qs

Measurement Unit

Measurement Unit

4th Grade - University

19 Qs

6th grade RP3d conversion factors

6th grade RP3d conversion factors

6th Grade

15 Qs

All measurement conversion

All measurement conversion

4th - 6th Grade

15 Qs

Customary System

Customary System

5th Grade - University

15 Qs

Ratio and Proportion Quiz

Ratio and Proportion Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 7.RP.A.2C

+7

Standards-aligned

Created by

Claudia Jimenez

Used 9+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

20 miles/gallon

30 miles/gallon

10 miles/gallon

40 miles/gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Both A and C

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, how many cups of flour are needed for 9 cups of sugar?

4 cups

6 cups

8 cups

10 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map scale shows that 1 inch equals 100 miles. How many miles does 3.5 inches on the map represent?

250 miles

300 miles

350 miles

400 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 8 bags of chips cost $12, what is the unit rate per bag?

$1.00

$1.50

$2.00

$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2

4

6

8

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a scale drawing, if the scale is 1 inch = 5 feet, what is the actual length of a wall that is drawn as 3 inches long?

8 feet

10 feet

15 feet

20 feet

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?