Investigation 8.1.3 Spiral Review

Investigation 8.1.3 Spiral Review

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5th Grade Math

5th Grade Math

5th Grade

7 Qs

Dividing Mixed Numbers and Fractions in Real Life

Dividing Mixed Numbers and Fractions in Real Life

5th Grade - University

10 Qs

Exploring Volume: Dividing Shapes and Containers

Exploring Volume: Dividing Shapes and Containers

5th Grade - University

10 Qs

Decimal Adventures: Rounding and Calculating with Decimals

Decimal Adventures: Rounding and Calculating with Decimals

4th Grade - University

10 Qs

Journeys 5th Grade Spelling Lesson 5

Journeys 5th Grade Spelling Lesson 5

5th Grade

15 Qs

Decimal Rounding and Place Value | Grade 5

Decimal Rounding and Place Value | Grade 5

5th Grade

13 Qs

Math (4/30)

Math (4/30)

5th Grade - University

10 Qs

Rounding Decimals: Cynthia's Multi-Step Challenges

Rounding Decimals: Cynthia's Multi-Step Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Investigation 8.1.3 Spiral Review

Investigation 8.1.3 Spiral Review

Assessment

Quiz

English

5th Grade

Medium

Created by

Heidi Robison

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A rectangular prism has a length of 2 units, a width of 4 units, and a height of 5 units.  How many 1-unit cubes fit inside the prism?

Mathematical Equivalence

ON

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

The number 2.6 is multiplied by 100.  How many zeros are in the product?

Mathematical Equivalence

ON

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A worm can move at a speed of four hundredths of a mile per hour.  How do I write that as a number?

Mathematical Equivalence

ON

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is 44.987 rounded to the tenths place?

Mathematical Equivalence

ON

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is 3.5583 rounded to the thousandths place?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Solve the equation:

1.426 x 3.4

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 16 ounce can of peanuts cost $6.72.  How much would 1 ounce cost?

 

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?