Rounding and Comparing Decimals in Everyday Life

Rounding and Comparing Decimals in Everyday Life

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Practical Problems with decimals

Practical Problems with decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Decimal Division

Decimal Division

5th - 6th Grade

11 Qs

Addition and subtraction of decimals

Addition and subtraction of decimals

7th Grade

10 Qs

6.4H Convert Measurements

6.4H Convert Measurements

6th Grade

12 Qs

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

5th Grade

14 Qs

Rounding and Comparing Decimals in Everyday Life

Rounding and Comparing Decimals in Everyday Life

6th Grade - University

10 Qs

5.5 Decimal Word Problems

5.5 Decimal Word Problems

5th Grade

10 Qs

Multiplication and Division of Decimals Word Problems

Multiplication and Division of Decimals Word Problems

5th Grade

15 Qs

Rounding and Comparing Decimals in Everyday Life

Rounding and Comparing Decimals in Everyday Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a shirt for $19.99. If you round the price to the nearest dollar, what is the rounded price?

19

20

25

21

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Liam has $15.75, and Emma has $15.50. Who has more money, and by how much?

Emma has more money by $0.50

Liam has more money by $0.25

Emma has more money by $0.25

Liam has more money by $1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you round this to the nearest whole number, how many cups do you need?

4

2

2.0

3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.49, and a magazine costs $4.99. How much more does the book cost than the magazine?

$8.00

$6.75

$5.50

$7.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Samantha ran 3.6 miles, and her friend ran 3.8 miles. Who ran further, and by how much?

Samantha ran further by 0.2 miles.

Her friend ran further by 0.4 miles.

Both ran the same distance.

Her friend ran further by 0.2 miles.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pencil costs $0.75, and an eraser costs $0.85. If you round the prices to the nearest ten cents, what are the rounded prices?

Pencil: $0.90, Eraser: $0.95

Pencil: $0.75, Eraser: $0.85

Pencil: $0.80, Eraser: $0.90

Pencil: $0.70, Eraser: $0.80

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie ticket costs $9.99. If you buy 3 tickets, what is the total cost rounded to the nearest dollar?

25

30

40

35

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?