8th Consumer Math 2024

8th Consumer Math 2024

8th Grade

20 Qs

Similar activities

7th Grade Ratios & Proportions Review

7th Grade Ratios & Proportions Review

7th - 8th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

7th - 8th Grade

25 Qs

Rates and Unit Rates with Table

Rates and Unit Rates with Table

6th Grade - University

20 Qs

Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

6th Grade - University

19 Qs

Mca Prep Day 3: Unit Rate

Mca Prep Day 3: Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Ratios Rates and Unit Rates Representations

Ratios Rates and Unit Rates Representations

6th Grade - University

15 Qs

Ratios Unit Rate Better Buy Review

Ratios Unit Rate Better Buy Review

6th Grade - University

20 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

7th Grade - University

15 Qs

8th Consumer Math 2024

8th Consumer Math 2024

Assessment

Quiz

Created by

Nichole Tarr

Mathematics

8th Grade

1 plays

Easy

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

YES

NO

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4564

5564

1234

9784

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

$0.65

$0.12

$1.12

$0.18

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A 5-pack of board games cost $36.35. What is the unit price?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A 7-pack of markers cost $2.10. What is the unit price?

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

2-kg bag for $2.02

5-kg bag fro $5.10

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A 2-pack of erasers cost $0.83. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

10.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A 3-kg bag of carrots cost $3.82. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?