8th Consumer Math 2024

Quiz
•
Nichole Tarr
•
Mathematics
•
8th Grade
•
1 plays
•
Easy
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
YES
NO
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4564
5564
1234
9784
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
$0.65
$0.12
$1.12
$0.18
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 5-pack of board games cost $36.35. What is the unit price?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 7-pack of markers cost $2.10. What is the unit price?
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2-kg bag for $2.02
5-kg bag fro $5.10
9.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 2-pack of erasers cost $0.83. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
10.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 3-kg bag of carrots cost $3.82. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
20 questions
7th Grade Ratios & Proportions Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Rates and Unit Rates with Table

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Mca Prep Day 3: Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios Rates and Unit Rates Representations

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios Unit Rate Better Buy Review

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
37 questions
Math 8 SOL Review

Quiz
•
8th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 3

Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
8th Grade math review

Quiz
•
8th Grade
21 questions
Scatter Plots

Quiz
•
8th Grade
31 questions
Grade 8 FAST MATH Review

Quiz
•
8th Grade
5 questions
8.NNS/CE Quizizz Day 2

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Parallel Lines Cut by a Transversal

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Way Tables & Relative Frequency

Quiz
•
8th Grade