CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Quiz Prelims

Math Quiz Prelims

11th Grade

15 Qs

Review for PAT (Part 2)

Review for PAT (Part 2)

3rd Grade

23 Qs

Mental Maths 3

Mental Maths 3

4th - 6th Grade

20 Qs

GenMath_Quarter 2 Review Quiz

GenMath_Quarter 2 Review Quiz

11th Grade

20 Qs

Elapsed time

Elapsed time

4th Grade

15 Qs

Fractions Fractions!

Fractions Fractions!

5th Grade

20 Qs

Funcions 3 eso

Funcions 3 eso

3rd Grade

15 Qs

Variat 1

Variat 1

5th Grade

15 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Paw Kaw bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?

$4.20
$6.90
$22.50
$6.30

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

3 gallons = ____ pints

24
8
16
4

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Tom is deciding between two cars based upon the gas consumption.  He wants to get the car that gets more miles per gallon.
Car A traveled 90 miles using 5 gallons of gas. Car B traveled 168 miles using 8 gallons of gas. How many mpg does car A get? How many mpg does Car B get? Which car should Tom buy?

Car A 21 mpg, Car B 18 mpg,  Car B
Car A 16 mpg, Car B  21 mpg.  Car A
Car A 18 mpg, Car B 21 mpg, Car A
Car A 18 mpg, Car B 21 mpg  Car B

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

20 pieces for $0.80 =

 5 cents each
$0.04 each
$16 each
$5 each

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.

5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?