TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TEKS.MATH.9-12.II.C.1

TEKS.MATH.9-12.II.C.1

Central, Inscribed, and Circumscribed Angles in Circles

Central, Inscribed, and Circumscribed Angles in Circles

Circle Properties Review

Circle Properties Review

Thermal Energy and Mass

Thermal Energy and Mass

Area of Compound Shapes

Area of Compound Shapes

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Geometry B 9.7 Similar and Congruent Shapes

Geometry B 9.7 Similar and Congruent Shapes

TEKS.MATH.6.4B

TEKS.MATH.6.4B

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

TEKS.MATH.6.4B, TEKS.MATH.6.5B, 6.4.H

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the movie theater, they give out a free drink to every 75th customer and a free bag of popcorn to every 30th customer. Who is the first customer that is going to win both free items?

16th customer
150th customer
300th customer
180th customer

Tags

TEKS.MATH.6.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

TEKS.MATH.6.5B

TEKS.MATH.6.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 It costs $96.85 for 13 tickets to the aquarium. All the tickets cost the same amount. Which shows the best estimate for the cost of one ticket? 

$15
$25
$3
$10

Tags

TEKS.MATH.6.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A car travels 160 miles in 4 hours.  At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

280 miles
40 miles
280 miles per hour
240 miles

Tags

TEKS.MATH.6.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

18. A car travels 240 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will the car travel in 6 hours?

360
480
320
160

Tags

TEKS.MATH.6.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sales tax is __________ to the price

subtracted
added
multiplied
divided

Tags

TEKS.MATH.6.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

To take an Uber, Joshua must pay $2.25 per mile.  He wants to go to the movies which is 8.7 miles from his house.  How much will it cost Joshua to take an Uber from his house to the movie theater? 

$19.58
$19.57
$18.58
$18.57

Tags

TEKS.MATH.6.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?