
TEKS.MATH.6.4B
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tyler is a beast at baseball. He scored 22 home runs in 7 games. If he keeps up that pace, how many home runs would he score in 21 games?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It took Mr. Williams 1.6 hours to run the 13.2 miles. What was his average speed?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 sec • 1 pt
14. Max travels 50 miles in one hour. At this rate, how long will it take him to reach a city that is 650 miles away?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Collin has 247 marbles and 5 jars. If each jar has about the same number of marbles, what is the best estimate of the number of marbles in each jar?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If the Talbot family's income is $3,200 what percent of their budget is spent on medical expenses?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
SOL 6.12
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Converting imperial measurements to metric and vice versa
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio & Proportion
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Basic Operations with Fractions
Quiz
•
5th - 8th Grade
16 questions
PROBLEMES MATEMÀTICS
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
2KB H4 Statistiek
Quiz
•
6th Grade
15 questions
FAST Prep ( NSO and AR Benchmark
Quiz
•
6th Grade
20 questions
PH MATEMATIKA BAB 2 KD 3.3 (SESSION 2)
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
