
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game. How much does he make per touchdown?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An airplane travels at a constant speed of 320 miles per hour. How far, in miles, will the airplane travel in 15 minutes?
21.33 miles
80 miles
4,800 miles
800 miles
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What has to be true about a unit rate?
It must be written as a fraction.
It must be written as a decimal.
It is always "per" one thing.
It is used to measure area in square units.
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
to 2 Potensi Skolastik
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Ratios & Proportions
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Time, Temperature, and Calendar Review
Quiz
•
3rd Grade
16 questions
Disuguaglianze, principi di equivalenza e disequazioni
Quiz
•
10th Grade
15 questions
QUIZIZ BANGUN RUANG KLS 7
Quiz
•
7th Grade
18 questions
stocks
Quiz
•
University
15 questions
Mental math Grade 1 15.1.21
Quiz
•
1st Grade
17 questions
Mesurem el temps
Quiz
•
KG
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
