CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PECAHAN

PECAHAN

3rd Grade

20 Qs

LATIHAN SOAL KOMPETISI SAINS NASIONAL MATEMATIKA SD

LATIHAN SOAL KOMPETISI SAINS NASIONAL MATEMATIKA SD

1st - 12th Grade

20 Qs

Esercitazione su polinomi e monomi

Esercitazione su polinomi e monomi

8th Grade

19 Qs

Year 8 Equations

Year 8 Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

Latihan soal Baret 2

Latihan soal Baret 2

2nd Grade

15 Qs

PERBANDINGAN 2

PERBANDINGAN 2

7th Grade

20 Qs

To tell the time

To tell the time

3rd Grade

20 Qs

GRADE3 ASSESSMENT MONEY

GRADE3 ASSESSMENT MONEY

3rd Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.

0.17 mpg
135 mpg
6 mpg
75 mpg

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 

$5.17
$5.12
$5.14
$5.16

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An airplane travels at a constant speed of 320 miles per hour. How far, in miles, will the airplane travel in 15 minutes?

21.33 miles

80 miles

4,800 miles

800 miles

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What has to be true about a unit rate?

It must be written as a fraction.

It must be written as a decimal.

It is always "per" one thing.

It is used to measure area in square units.

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?