
TEKS.MATH.6.3E
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah bought 2.5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?
Tags
TEKS.MATH.6.3E
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
Tags
TEKS.MATH.6.4B
TEKS.MATH.6.4D
TEKS.MATH.6.9A
TEKS.MATH.6.10A
TEKS.MATH.6.3E
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
8x8
Tags
TEKS.MATH.6.3E
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
0.03 ⋅ 14 =
Tags
TEKS.MATH.6.3E
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
1.2 x 2.1
Tags
TEKS.MATH.6.3E
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the equation:
w ÷ 7 = 0.3
Tags
TEKS.MATH.6.3E
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the quotient.
Tags
TEKS.MATH.7.3A
TEKS.MATH.6.3E
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
Post-WWII Georgia (SS8H10)
Quiz
•
0 questions
6.8A SCIENCE
Quiz
•
0 questions
CCSS.ELA.Content.L.6.4
Quiz
•
0 questions
Texas Trivia Every Texan Should Know
Quiz
•
0 questions
English Language Quiz
Quiz
•
0 questions
Angle Vocabulary Quiz
Quiz
•
0 questions
Independencia de México 1810-1821
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
