Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

6th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percent Increase and Decrease: Tape Diagrams

Percent Increase and Decrease: Tape Diagrams

7th Grade

12 Qs

Algebra 1 | Unit 4 | Lesson 6: Features of Graphs | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 4 | Lesson 6: Features of Graphs | Practice Problems

6th Grade - University

9 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

6th Grade - University

7 Qs

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 20: Combining Like Terms (Part 1) | Practice Problems

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 20: Combining Like Terms (Part 1) | Practice Problems

6th Grade - University

7 Qs

Geometry | Unit 3 | Lesson 14: Proving the Pythagorean Theorem | Practice Problems

Geometry | Unit 3 | Lesson 14: Proving the Pythagorean Theorem | Practice Problems

6th Grade - University

12 Qs

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 20: Combining Like Terms (Part 1) | Practice Problems

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 20: Combining Like Terms (Part 1) | Practice Problems

6th Grade - University

6 Qs

Open Up Resources - End of Unit 3 Review

Open Up Resources - End of Unit 3 Review

6th Grade

9 Qs

OpenUp 6th Math 6.3 Review

OpenUp 6th Math 6.3 Review

6th Grade

9 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster? Explain your reasoning.

Mai's scooter is faster.

Priya's scooter is faster.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal? Explain your reasoning.

Store X: 4 cans for $2.48

Store Y: 5 cans for $3.00

Store Z: 59 cents per can

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? Explain or show your reasoning.

$1,200

$1,100

$1,350

$1,000

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost? Explain or show your reasoning.

$231,000

$210,000

$242,000

$252,000

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 33.8 fluid ounces in a liter. There are 128 fluid ounces in a gallon. About how many liters are in a gallon?

2

3

4

5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Diego is 165 cm tall. Andre is 1.7 m tall. Who is taller, Diego or Andre? Explain your reasoning.

Diego is taller.

Andre is taller.

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Name an object that could be about the same length as each measurement. Provide examples for each: 4 inches 6 feet 1 meter 5 yards 6 centimeters 2 millimeters 3 kilometers

Evaluate responses using AI:

OFF