Grace started her own landscaping business. She charges $6 an hour for mowing lawns and $11 per hour for pulling weeds. In September she mowed lawns for 63 hours and pulled weeds for 9 hours. How much money did she earn in September?
Multiple-Step Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Amanda Hazelip
Used 2+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
$423
$459
$477
$513
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Harvey wants to buy a gift for his father that costs $35.92 and a gift for his sister that costs %52.08. He has saved $16.28. How much more does Harvey need to save in order to buy the gifts?
$71.72
$88.00
$52.08
$35.92
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
On Monday, there was no snow on the ground in Buffalo, New York. On Tuesday, three inches of snow fell. On Wednesday, a half an inch of snow melted. On Thursday, two and a half more inches fell. On Friday, another inch and a half melted. How much snow was left on the ground Friday night?
3 inches
2.5 inches
2 inches
3.5 inches
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Faith had $100. She went to the grocery store and bought 3 containers of ice cream for $7.29 each. Then she went to the farmers market and bought two dozen ears of corn for $5/dozen. How much money did Faith have left?
$68.13
$70.13
$72.13
$74.13
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Calvin paints pictures and sells them at art shows. He charges $56.25 for a large painting and $25.80 for a small painting. Last month he sold six large paintings and three small paintings. How much did he make in all?
$400.50
$414.90
$500.70
$550.90
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Jennie makes quilts. She can make 7 quilts with 21 yards of material. How many yards of material would be required to make 12 quilts?
36 yards
30 yards
28 yards
24 yards
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Brayden and Gavin were playing touch football against Cole and Freddy. Touchdowns were worth 7 points. Brayden and Gavin’s team scored 7 touchdowns. Cole and Freddy’s team scored 9 touchdowns. How many more points did Cole and Freddy have than Brayden and Gavin?
14 points
21 points
7 points
28 points
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
On Thursday the Meat King Market sold 210 pounds of ground beef. On Friday they sold twice that amount. On Saturday they only sold 130 pounds. How much more meat did they sell on Friday than Saturday?
280 pounds
290 pounds
300 pounds
310 pounds
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Multi-Step Real World Problems

Quiz
•
4th Grade - University
13 questions
Converting Measurements

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Which unit of measurement?

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
customary measurement

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Multi Step Rational Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Convert Measure #1

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Convert Measurement #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade