IM Algebra 1 Unit 2 Lesson 4 Support

IM Algebra 1 Unit 2 Lesson 4 Support

9th - 12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Compare Two or More Displays of the Same Data

Compare Two or More Displays of the Same Data

8th - 9th Grade

9 Qs

Solving Real-World Problems with 2-Step Equations

Solving Real-World Problems with 2-Step Equations

7th Grade - University

10 Qs

Comparing Multiple Data Sets

Comparing Multiple Data Sets

8th - 9th Grade

9 Qs

Comparing Two or More Data Sets

Comparing Two or More Data Sets

8th - 9th Grade

9 Qs

Compare Two Sets of Data Within a Graph

Compare Two Sets of Data Within a Graph

8th - 9th Grade

9 Qs

Comparing Sets of Data

Comparing Sets of Data

8th - 9th Grade

9 Qs

Algebra 1 Unit 4

Algebra 1 Unit 4

9th Grade - University

10 Qs

1.1 Independent and Dependent Quantities

1.1 Independent and Dependent Quantities

9th - 12th Grade

10 Qs

IM Algebra 1 Unit 2 Lesson 4 Support

IM Algebra 1 Unit 2 Lesson 4 Support

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Kaley Elliott

Used 5+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a fundraiser, a school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. What is the cost of 3 tickets?

$4.00

$4.50

$5.00

$6.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. How much would it cost to buy 5 tickets?

$8.00

$9.00

$10.00

$11.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a fundraiser, a school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. What is the cost of x tickets?

1.5x

2x

2.5x

3x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. If you have $10, how many tickets can you buy?

3 tickets

4 tickets

5 tickets

6 tickets

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a fundraiser, a school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. What is the cost of 6 snacks?

$9

$10

$11

$12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a fundraiser, a school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. What is the cost of y snacks?

1.5y

2y

2.5y

3y

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a fundraiser, a school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. How many snacks can you buy with $15?

8 snacks

9 snacks

10 snacks

11 snacks

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?