Which family pays the lowest price per ounce for sunscreen?
Lesson 20 Eureka 1

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Eden Westergaard
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Evans Family
Perez Family
Chan Family
All families pay the same price per ounce
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which family pay the least for water?
Evans Family
Perez Family
Chan Family
the pay the same
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How much does the Perez Family pay per liter of water?
$1.30
$1.28
$1.29
$1.21
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the price per liter for the Chan Family?
$1.32
$1.30
$1.29
$1.28
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which family pays the least for trail mix?
Evans Family
Perez Family
Chan Family
The all pay the same.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How much does the Perez Family pay for one gram trail mix?
$0.15
$0.015
$0.03
$0.04
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the cost for the Chan Family to buy an ounce of trail mix?
$1.40
$1.00
$0.70
$0.07
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Proportional Relationships (Tables/Equations)

Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Fraction & Decimal Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
21 questions
Fraction and Decimal Word Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Distance Time Graphs

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit 3 Review - Rates, Ratios, Percents

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade