Understanding Unit Rates in Real Life

Understanding Unit Rates in Real Life

11th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope and Rate of Change Practice

Slope and Rate of Change Practice

8th Grade - University

15 Qs

Identify Unit Rate

Identify Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Average Rate of Change

Average Rate of Change

9th - 11th Grade

16 Qs

Constant Rate and Average Speed Problems

Constant Rate and Average Speed Problems

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Tables and Graphs Practice

Tables and Graphs Practice

8th Grade - University

15 Qs

Understanding Unit Rates in Real Life

Understanding Unit Rates in Real Life

Assessment

Quiz

Mathematics

11th Grade

Medium

TEKS
MATH.9-12.I.B, MATH.9-12.I.B.1, MATH.9-12.VIII.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Christopher Weber

Used 2+ times

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Jayden filled his 290 gallon pool with water in 10 hours. How many gallons did he use in an hour?

290 gallons in an hour

29 gallons in an hour

2,900 gallons in an hour

280 gallons in an hour

Tags

TEKS.MATH.9-12.VIII.A.1

TEKS.MATH.9-12.VIII.C.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate of the car's speed in miles per hour?

50 miles per hour

60 miles per hour

55 miles per hour

65 miles per hour

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.B.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A factory produces 240 widgets in 8 hours. What is the unit rate of production in widgets per hour?

20 widgets per hour

25 widgets per hour

30 widgets per hour

35 widgets per hour

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a person earns $480 in 6 days, what is the unit rate of earnings per day?

$70 per day

$75 per day

$80 per day

$85 per day

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A cyclist covers 150 kilometers in 3 hours. What is the cyclist's speed in kilometers per hour?

45 km/h

50 km/h

55 km/h

60 km/h

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.VIII.C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of flour to make 8 cookies. What is the unit rate of flour per cookie?

0.25 cups per cookie

0.5 cups per cookie

0.75 cups per cookie

1 cup per cookie

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A train travels 600 kilometers in 4 hours. What is the train's speed in kilometers per hour?

100 km/h

120 km/h

150 km/h

160 km/h

Tags

TEKS.MATH.9-12.I.B

TEKS.MATH.9-12.I.B.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?