Understanding Unit Rates in Real Life

Quiz
•
Mathematics
•
11th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Christopher Weber
Used 2+ times
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jayden filled his 290 gallon pool with water in 10 hours. How many gallons did he use in an hour?
290 gallons in an hour
29 gallons in an hour
2,900 gallons in an hour
280 gallons in an hour
Tags
TEKS.MATH.9-12.VIII.A.1
TEKS.MATH.9-12.VIII.C.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate of the car's speed in miles per hour?
50 miles per hour
60 miles per hour
55 miles per hour
65 miles per hour
Tags
TEKS.MATH.9-12.I.B
TEKS.MATH.9-12.I.B.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 240 widgets in 8 hours. What is the unit rate of production in widgets per hour?
20 widgets per hour
25 widgets per hour
30 widgets per hour
35 widgets per hour
Tags
TEKS.MATH.9-12.I.B
TEKS.MATH.9-12.I.C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a person earns $480 in 6 days, what is the unit rate of earnings per day?
$70 per day
$75 per day
$80 per day
$85 per day
Tags
TEKS.MATH.9-12.I.B.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cyclist covers 150 kilometers in 3 hours. What is the cyclist's speed in kilometers per hour?
45 km/h
50 km/h
55 km/h
60 km/h
Tags
TEKS.MATH.9-12.I.B
TEKS.MATH.9-12.VIII.C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of flour to make 8 cookies. What is the unit rate of flour per cookie?
0.25 cups per cookie
0.5 cups per cookie
0.75 cups per cookie
1 cup per cookie
Tags
TEKS.MATH.9-12.I.B
TEKS.MATH.9-12.I.C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A train travels 600 kilometers in 4 hours. What is the train's speed in kilometers per hour?
100 km/h
120 km/h
150 km/h
160 km/h
Tags
TEKS.MATH.9-12.I.B
TEKS.MATH.9-12.I.B.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Distance Rate Time

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Ratio and proportion quiz!

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Simple Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Finding Unit Rate in Real World

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Easy Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Fining Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios Rates Unit Rates Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Unit Rate Fill in the Blank

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Solving Equations Opener

Quiz
•
11th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade