Week 8 math warm up

Week 8 math warm up

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates with Speed ADV MTH Independent Practice

Unit Rates with Speed ADV MTH Independent Practice

6th Grade

16 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Bell Ringer 5 Quiz Review

Bell Ringer 5 Quiz Review

6th Grade

16 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Open Up Grade 6 Unit 2

Open Up Grade 6 Unit 2

6th Grade

20 Qs

TOPIC 2 LESSON 2 BW & ADD PRAC

TOPIC 2 LESSON 2 BW & ADD PRAC

6th - 8th Grade

22 Qs

Quiz Lesson 7-8 and 7-9

Quiz Lesson 7-8 and 7-9

6th Grade - University

15 Qs

Week 8 math warm up

Week 8 math warm up

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Eden Westergaard

Used 5+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the ratio of 8 apples to 12 oranges?

2:3

3:2

4:3

1:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the two ratios proportional? 9:15 and 3:5

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate of 24 miles in 3 hours?

6 miles per hour

8 miles per hour

7 miles per hour

9 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

4.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 180 miles in 3 hours. The speed of the car is (a)   miles per hour.

50 mph
60 mph
70 mph
80 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour, how much sugar is needed for 9 cups of flour?

3 cups

4 cups

6 cups

5 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sells 5 pencils for $2.50. What is the cost per pencil?

$0.50

$0.75

$0.60

$0.55

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cyclist travels 45 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

10 mph

12 mph

15 mph

18 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?