Unit Rate & Proportional Relationships Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Erin Moots
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
22 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
I have a total of 5 animals. 3 of them are dogs. 2 of them are cats. What is the cat to dog ratio?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 336 dimples in one golf ball. At this rate, there are 2016 dimples in how many golf balls?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
$0.24 a slice
Velveeta
$0.27 a slice
Sargento
$.25 a slice
Velveeta
$0.26 a slice
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What was Brian's unit rate?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Grade 8 - 10.4 Interpreting Graphs
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Linguaggio matematico
Quiz
•
5th - 7th Grade
19 questions
Elemente de geometrie
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Toan 7: Luy thua so huu ti - Hai goc doi dinh
Quiz
•
7th Grade
22 questions
MATH2-Pano09-Révision2
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Review Chapter 8 - 10
Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Bilangan Bulat
Quiz
•
7th Grade
20 questions
PH ALJABAR ADE
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
