Day 3 Assignment

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
WHITNEY DANIELLE HORNE
Used 6+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the toy store, you can get 6 bears for $21. What is the cost per bear?
$3.50
$4.00
$3.00
$3.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Carmen drove 260 miles in 4 hours. Determine the unit rate of miles per hour.
60 miles per hour
65 miles per hour
70 miles per hour
55 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tyler paid $112.50 for 5 tickets to a concert. What is the price per ticket?
$22.50
$23.00
$21.50
$22.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An ice cream factory makes 180 quarts of ice cream in 6 hours. How many quarts are being produced per hour?
30 quarts
28 quarts
32 quarts
35 quarts
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tori can make 72 bracelets in 9 hours. How many bracelets can Tori make in one hour?
8 bracelets
7 bracelets
6 bracelets
9 bracelets
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A box of 6 croissants contains 726 calories. How many calories are in each croissant?
121 calories
120 calories
122 calories
123 calories
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jason bought a 16-ounce bottle of ketchup for $2.88. What is the price per ounce?
$0.18
$0.20
$0.19
$0.17
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A train travels 580 miles in 5 hours. What is the rate of speed of the train per hour?
116 miles per hour
115 miles per hour
114 miles per hour
113 miles per hour
Similar Resources on Wayground
12 questions
Proportions & Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
8 questions
Unit Rates and Ratios Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Solving Speed Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Standard & Metric Conversions

Quiz
•
5th - 6th Grade
8 questions
Converting Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade