CSA #3 Review

CSA #3 Review

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates & Unit Rate Quiz Review

Rates & Unit Rate Quiz Review

6th Grade

20 Qs

OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6

OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6

6th Grade

20 Qs

Rates, Ratios and Unit Rates

Rates, Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Proportion Review

Proportion Review

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Conversion

Ratios, Rates, and Unit Conversion

7th Grade

21 Qs

CSA #3 Review

CSA #3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.RP.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Rebecca Fussell

Used 13+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represents the simplified ratio of cats to dogs if there are 3 cats and 9 dogs?

1:3

3:9

1:2

3:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe calls for 2 cups of sugar for every 5 cups of flour, what is the ratio of sugar to flour?

2:5

5:2

1:3

3:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate of speed in miles per hour?

30 miles per hour

60 miles per hour

90 miles per hour

120 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 8 apples for $4. What is the price per apple?

$0.25

$0.50

$1.00

$2.00

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following ratios are NOT equivalent to 3:4?

6:8

9:12

12:16

8:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of flour for every 6 cups of sugar. If you have 12 cups of sugar, how much flour do you need?

6 cups

8 cups

10 cups

16 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels at a constant speed of 50 miles per hour, how far will it travel in 3 hours?

100 miles

150 miles

200 miles

250 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?