CSA #3 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Rebecca Fussell
Used 13+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following represents the simplified ratio of cats to dogs if there are 3 cats and 9 dogs?
1:3
3:9
1:2
3:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe calls for 2 cups of sugar for every 5 cups of flour, what is the ratio of sugar to flour?
2:5
5:2
1:3
3:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate of speed in miles per hour?
30 miles per hour
60 miles per hour
90 miles per hour
120 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 8 apples for $4. What is the price per apple?
$0.25
$0.50
$1.00
$2.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ratios are NOT equivalent to 3:4?
6:8
9:12
12:16
8:10
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of flour for every 6 cups of sugar. If you have 12 cups of sugar, how much flour do you need?
6 cups
8 cups
10 cups
16 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels at a constant speed of 50 miles per hour, how far will it travel in 3 hours?
100 miles
150 miles
200 miles
250 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Open Up Grade 6 Unit 2

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Bits & Pieces Review 2

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Ratios, Rates, and Unit Conversion

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade