CSA #3 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Rebecca Fussell
Used 13+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following represents the simplified ratio of cats to dogs if there are 3 cats and 9 dogs?
1:3
3:9
1:2
3:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe calls for 2 cups of sugar for every 5 cups of flour, what is the ratio of sugar to flour?
2:5
5:2
1:3
3:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate of speed in miles per hour?
30 miles per hour
60 miles per hour
90 miles per hour
120 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 8 apples for $4. What is the price per apple?
$0.25
$0.50
$1.00
$2.00
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ratios are NOT equivalent to 3:4?
6:8
9:12
12:16
8:10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of flour for every 6 cups of sugar. If you have 12 cups of sugar, how much flour do you need?
6 cups
8 cups
10 cups
16 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels at a constant speed of 50 miles per hour, how far will it travel in 3 hours?
100 miles
150 miles
200 miles
250 miles
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
22 questions
FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Identify Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rate/Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade