Ratios Unit Assessment

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Kennedie Meadows
Used 1+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
DROPDOWN QUESTION
15 mins • 1 pt
Martin is laying out tiles to makes a design. He will use 1 black tile for every 4 white tiles to have a total of 20 tiles in the design. How many of each color tile will Martin use?
(a) white tiles
(b) black tiles
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the ratio of the number of students in the choir to the number of students in the marching band.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
At the school carnival, when 7 small prizes are won, there are 3 large prizes won. How many small prizes are won when there are 18 large prizes?
40
42
22
30
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Orlando skips rope 135 times in 45 seconds. Find the unit rate.
Hint: Unit rate is a ratio to 1.
3 skips per second
.33 skips per second
5 skips per second
.55 skips per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
DROPDOWN QUESTION
15 mins • 1 pt
Snacks and More sells a 3-pound bag of takis for $17.25. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of takis for $13.75.
What is the unit rate for each store?
Snacks and More (a)
Healthy Snacking (b)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
DROPDOWN QUESTION
15 mins • 1 pt
Snacks and More sells a 3-pound bag of Takis for $17.25. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of Takis for $13.75.
Based on unit prices, which bag of Takis is a better deal?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
DRAG AND DROP QUESTION
15 mins • 1 pt
Jose earns $39 in 3 hours. The double number line shows the amount Melanie earns.
Complete the sentence.
(a) earns $ (b) more per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit Rate and Measurement conversion

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Test

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Module 1 & 2 Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade