Ratios Unit Assessment

Ratios Unit Assessment

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios Unit Assessment

Ratios Unit Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 5.G.A.2, 6.RP.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Kennedie Meadows

Used 1+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

DROPDOWN QUESTION

15 mins • 1 pt

Martin is laying out tiles to makes a design. He will use 1 black tile for every 4 white tiles to have a total of 20 tiles in the design. How many of each color tile will Martin use?

​ ​​ ​ (a)   white tiles

​ (b)   black tiles

16
4
10
12
18
2
8

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Find the ratio of the number of students in the choir to the number of students in the marching band.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

At the school carnival, when 7 small prizes are won, there are 3 large prizes won. How many small prizes are won when there are 18 large prizes?

40

42

22

30

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Orlando skips rope 135 times in 45 seconds. Find the unit rate.

Hint: Unit rate is a ratio to 1.

3 skips per second

.33 skips per second

5 skips per second

.55 skips per second

5.

DROPDOWN QUESTION

15 mins • 1 pt

Snacks and More sells a 3-pound bag of takis for $17.25. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of takis for $13.75.

What is the unit rate for each store?

Snacks and More​ (a)  

Healthy Snacking ​ (b)  

$5.75 per pound
$5.50 per pound
$6.25 per pound
$4.50 per pound
$7.00 per pound

6.

DROPDOWN QUESTION

15 mins • 1 pt

Snacks and More sells a 3-pound bag of Takis for $17.25. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of Takis for $13.75.

Based on unit prices, which bag of Takis is a better deal?

(a)  

Healthy Snacking
Snacks and More

7.

DRAG AND DROP QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Jose earns $39 in 3 hours. The double number line shows the amount Melanie earns.

Complete the sentence.

​ (a)   earns $​ (b)   more per hour.

Jose
1
Melanie
2
3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?