Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 60 miles per hour (60 miles for 1 hour).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, you can cross-multiply and then divide to find the unknown value.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 apps cost $9, how much does 1 app cost?
Back
$3 per app.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 pounds of apples cost $10, what is the cost per pound?
Back
$2 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
14 Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade