Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Aiden walked 1/8 of a mile in 1/16 of an hour. How many miles does he walk in 1 hour?

Back

2 miles.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost per pizza if 15 pizzas cost $97.50?

Back

$6.50 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jessica walked 1/8 of a mile in 1/16 of an hour, how long does it take her to walk a mile?

Back

1/2 hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?