Understanding Ratios and Rates

Understanding Ratios and Rates

11th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Word Problems

Ratios and Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Ratios Eureka

Ratios Eureka

6th Grade - University

15 Qs

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

6th Grade - University

11 Qs

Ratios and Rates and Missing Tables

Ratios and Rates and Missing Tables

6th Grade - University

10 Qs

Ratios

Ratios

9th - 12th Grade

11 Qs

Explore Equivalent Ratios

Explore Equivalent Ratios

6th Grade - University

15 Qs

Mastering Ratios: Create and Explore Ratio Tables

Mastering Ratios: Create and Explore Ratio Tables

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Ratios: Applying and Comparing in Everyday Scenarios

Real-Life Ratios: Applying and Comparing in Everyday Scenarios

6th Grade - University

10 Qs

Understanding Ratios and Rates

Understanding Ratios and Rates

Assessment

Quiz

English, Mathematics

11th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

CollegeSpring Connect

Used 5+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a ratio?

A multiplication of two values

A division of two numbers

A sum of two parts

A comparison of two quantities

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of 6 erasers to 10 pencils in simplest form?

6:10

3:5

4:6

4:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is a part-to-whole ratio?

3 blue cars to 2 red cars

5 cats to 8 dogs

7 red apples to 10 total apples

6 pencils to 2 erasers

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The car is traveling at a rate of 360 miles in 6 hours. What is the speed in miles per hour?

50mph

60mph

70mph

80mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of vowels to consonants in the word “MATHEMATICS”?

A) 4:7

B) 5:6

C) 6:5

D) 3:7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 4 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you triple the recipe, how much sugar will you need?

12 cups

6 cups

9 cups

7 cups

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a store sells 8 oranges for $4, what is the cost per orange?

$0.25

$0.50

$0.75

$1.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?