Understanding Ratios and Rates

Quiz
•
English, Mathematics
•
11th Grade
•
Medium
Standards-aligned
CollegeSpring Connect
Used 5+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a ratio?
A multiplication of two values
A division of two numbers
A sum of two parts
A comparison of two quantities
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of 6 erasers to 10 pencils in simplest form?
6:10
3:5
4:6
4:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is a part-to-whole ratio?
3 blue cars to 2 red cars
5 cats to 8 dogs
7 red apples to 10 total apples
6 pencils to 2 erasers
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The car is traveling at a rate of 360 miles in 6 hours. What is the speed in miles per hour?
50mph
60mph
70mph
80mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of vowels to consonants in the word “MATHEMATICS”?
A) 4:7
B) 5:6
C) 6:5
D) 3:7
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 4 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you triple the recipe, how much sugar will you need?
12 cups
6 cups
9 cups
7 cups
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a store sells 8 oranges for $4, what is the cost per orange?
$0.25
$0.50
$0.75
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Mastering Ratios: Word Problems with William Ruiz

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving Real-Life Ratio Problems for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Ratios Eureka

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios Part to Part

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
ATS Maths GCSE 4H 2020

Quiz
•
10th - 11th Grade
10 questions
Snow Day Ratios!

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Solving Problems Using Ratio and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Intro to Ratio with Pictures

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade