7th grade review

7th grade review

6th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math Quiz 1

7th Grade Math Quiz 1

7th Grade

16 Qs

6 Honors Unit 9 Assessment Review

6 Honors Unit 9 Assessment Review

6th Grade

20 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

7th Grade

12 Qs

Rates as Comparisons-NEW

Rates as Comparisons-NEW

6th Grade

12 Qs

Convert Customary Units of Measure

Convert Customary Units of Measure

5th - 6th Grade

18 Qs

372 - Unit 4-1 Test Extra Credit

372 - Unit 4-1 Test Extra Credit

7th Grade

15 Qs

Homework 6.2

Homework 6.2

6th - 7th Grade

20 Qs

Rate of Change (Graphs)

Rate of Change (Graphs)

7th - 8th Grade

14 Qs

7th grade review

7th grade review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

TEKS.MATH.7.11C, CCSS.7.RP.A.2, CCSS.7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

DKecia Tolbert

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 7 pts

In a triangle, how many total degrees are there?
100%
180 degrees
it varies
360 degrees

Tags

TEKS.MATH.7.11C

TEKS.MATH.9-12.III.D.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 7 pts

Media Image
What is the value of "a"?
45
55
35
65

Tags

TEKS.MATH.7.11C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 7 pts

Media Image
Solve for X.
2 ft
3 ft
4 ft
6 ft

Tags

TEKS.MATH.7.11C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 7 pts

Media Image
What is the measure of angle b
146
34
36
136

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 7 pts

Media Image
Solve for x
20
25
120
180

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 7 pts

Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.

$8.38 per quart

$8.49 per quart

$8.57 per quart

$8.92 per quart

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 7 pts

Media Image
Jenna bought a bag of gummy bears that cost $2.74. She gave the clerk $10. How much money will she get back in change? 
$12.74
$4.36
$7.26
$2.64

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?