Mastering Rates, Ratios and Proportions

Mastering Rates, Ratios and Proportions

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Calculate and Using Unit Rate

Calculate and Using Unit Rate

7th Grade - University

19 Qs

Rates and Proportions Study Guide

Rates and Proportions Study Guide

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportional and Nonproportional Relationship

Proportional and Nonproportional Relationship

7th Grade - University

10 Qs

70 - Accel Warm Up - 12/13

70 - Accel Warm Up - 12/13

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates Ratios and Proportional Reasoning

Rates Ratios and Proportional Reasoning

7th Grade - University

15 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Quiz Lesson 7-8 and 7-9

Quiz Lesson 7-8 and 7-9

6th Grade - University

15 Qs

Mastering Rates, Ratios and Proportions

Mastering Rates, Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Easy

Created by

wukolo 7W11KL6

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of 8 to 12 in simplest form?

2 to 3

4 to 5

1 to 2

3 to 4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 apples cost $1.50, what is the cost of 1 apple?

$0.50

$0.25

$0.75

$1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?

2:3

3:2

4:3

1:2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 books cost $20, how much do 8 books cost at the same rate?

$40

$25

$32

$15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?

40 miles per hour

20 miles per hour

50 miles per hour

30 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the ratio of boys to girls in a class is 4:5, how many boys are there if there are 20 girls?

20

18

12

16

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. What is the car's miles per gallon (mpg)?

30 mpg

35 mpg

40 mpg

25 mpg

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?