Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Friday Ratio and Unit Rate Fun!

Friday Ratio and Unit Rate Fun!

5th - 6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th Grade

17 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

April Simpson

Used 4+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

$0.40

$0.50

$0.60

$0.80

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

This is an example of :

unit

quantity

equivalent ratio

mass

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Another name for equivalent ratios could be:

unit

rate

quantity

equivalent fractions

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:

50 words per minute

60 words per minute

75 words per minute

100 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Solve for x please
x  = 3
x = -9
x = 9
x = 1/3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?