Formative #6 Review

Formative #6 Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Math Unit 1 Test Review

6th Grade Math Unit 1 Test Review

6th Grade

19 Qs

Ratio Review

Ratio Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit 8 Retest

Unit 8 Retest

6th Grade

10 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

18 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

16 Qs

Lesson 1: Ratio, Rate, & Unit Rate Vocabulary

Lesson 1: Ratio, Rate, & Unit Rate Vocabulary

7th Grade

15 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Formative #6 Review

Formative #6 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Claire Scanlan

Used 6+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are ______ ways to write a ratio.

1

4

2

3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
5 to 7
7 to 5
5 to 12
7 to 12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
2 to 5
5 to 3
3 to 5
5 to 2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza

$0.06 per pizza

$17.00 per pizza

$14.00 per pizza

4$ per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?