Ratio and Proportion Table

Ratio and Proportion Table

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

SOL Review 6.12: Proportional Relationships

SOL Review 6.12: Proportional Relationships

6th Grade

10 Qs

Constant Rates of Change

Constant Rates of Change

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Proportions in tables and equations

Proportions in tables and equations

6th - 7th Grade

15 Qs

RATIO- PROPORTION

RATIO- PROPORTION

6th - 7th Grade

10 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

5th - 7th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion Table

Ratio and Proportion Table

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2A, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2D

+2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs.  Write and solve a proportion to find the number c of cats.
c=15
c=18
c=21
c=16

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Miley earns $10 per hour babysitting. Is the amount of money earned proportional to the number of hours she spends babysitting?
yes
no
sometimes
never

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Madeline ran 21.7 miles in 7 hours. What is the unit rate? 
21.7 miles per hour
3.1 miles per hour
.32 miles per hour
21.7
7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Two ratios that are equal are
similar sides
unit rates
congruent
proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
$12
$1.50
$3
$1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?