Decimal All Operations Word Problems

Decimal All Operations Word Problems

6th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

obliczenia procentowe kl6

obliczenia procentowe kl6

6th Grade

10 Qs

六年级数学单元七:长度、质量与液体的体积

六年级数学单元七:长度、质量与液体的体积

6th Grade

15 Qs

Converting Measurements Between Systems

Converting Measurements Between Systems

6th - 7th Grade

15 Qs

Kuiz Panjang, Jisim & Isipadu

Kuiz Panjang, Jisim & Isipadu

5th - 6th Grade

15 Qs

Asas Panjang, Jisim dan Isipadu

Asas Panjang, Jisim dan Isipadu

4th - 6th Grade

15 Qs

Metric Conversions

Metric Conversions

5th Grade - University

15 Qs

Kuiz 6/2020

Kuiz 6/2020

4th - 6th Grade

10 Qs

Pertukaran Unit Panjang, Jisim dan Isipadu Cecair

Pertukaran Unit Panjang, Jisim dan Isipadu Cecair

5th - 6th Grade

10 Qs

Decimal All Operations Word Problems

Decimal All Operations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.1, 5.NBT.B.7

+2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 2+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It rained 0.72 cm on Monday. On Tuesday, it rained 0.34 cm less than on Monday. How much did it rain on Tuesday?

0.38

0.37

0.39

1.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Larry has $3.96 left. How much money did Larry have to begin with?
$65.24
$65.78
$68.86
$63.26

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tucker bought 2.78 kg of melon and 2.27 kg of cherries. How much fruit did he buy in all?

0.51 kg

5.15 kg

0.52 kg

5.05 kg

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Riley has started a babysitting business. She charges $3.85 per hour. If she works 8 hours a week, how many dollars does she earn for the week?
$30.80
$3.08
$308.80
$40.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr Bennett buys about 14.4 L of petrol every week. How many litres of petrol does she buy in a 6 weeks?

8.64 L

864.4 L

864 L

86.4 L

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It took Mr. Gray 1.6 hours to run the 13.2 km. What was his average speed? 

2.85 km/h

8.25 km/h

6.25 km/h

8.52 km/h

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sam bought 1.5 kg of mince from Coles. He paid a total of $16.80 for it. What was the price per kg? 

$11.20

$11.40

$11.60

$11.80

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?