Identifying Linear Relationships

Identifying Linear Relationships

8th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3A Linear Relationships Review

Unit 3A Linear Relationships Review

8th Grade

28 Qs

Recognizing Linear Relationships

Recognizing Linear Relationships

8th Grade

30 Qs

Unit Rate Proportional and Non-Proportional Real Life Problems

Unit Rate Proportional and Non-Proportional Real Life Problems

8th Grade

25 Qs

Functions discrete and continuous

Functions discrete and continuous

7th - 8th Grade

27 Qs

Open Up Math 8 Unit 3 Mid Unit Assessment Review

Open Up Math 8 Unit 3 Mid Unit Assessment Review

8th Grade

27 Qs

Think UP! Unit 15:Proportional and Nonproportional Situation

Think UP! Unit 15:Proportional and Nonproportional Situation

8th Grade

25 Qs

7th & 8th grade Review

7th & 8th grade Review

7th - 8th Grade

25 Qs

Keeping it Balanced Quiz Review

Keeping it Balanced Quiz Review

8th Grade

29 Qs

Identifying Linear Relationships

Identifying Linear Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
8.EE.B.5, HSF.LE.B.5, 8.F.A.2

+8

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The cost of bagels at store A are shown in the graph. The cost y for x bagels at store B is represented by the equation y=0.50x


Which of the following statements are true?

The bagels at store A cost more.

The bagels at store A cost $0.60 each.

The bagels at store B cost more.

The bagels at store B cost $0.25 each.

The bagels cost the same at both stores.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The cost, y, of x packages of balloons at store A is represented by the equation y=1.50x.

The costs of packages of balloons at store B are shown in the table.

Which of the following statements are true?

The packages of balloons cost the same at both stores.

The packages of balloons at store B cost more.

The packages of balloons at store A cost more.

The packages of balloons at store B cost $1.25.

The packages of balloons at store A cost $1.50.

Tags

CCSS.8.F.A.2

CCSS.HSF.IF.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Jarrod earns $12 an hour at his job. The table shows what Dale earns at his job.

Which statement is true?

Jarrod earns $ 3 more per hour.

Dale earns $3 more per hour.

Dale earns $18 more per hour.

Jarrod earns $18 more per hour.

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

The profits from selling t-shirts at store A are shown in the graph. The profit y for selling x t-shirts at store B is represented by the equation y=5.50x.

Which of the following statements are true?

Both stores made the same profit per t-shirt.

Store B made a profit of $5.00 per t-shirt.

Store A made a profit of $5.50 per t-shirt.

Store A made a greater profit per t-shirt.

Store B made a greater profit per t-shirt.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

The cost y of x packages of trading cards at store A is represented by the equation y=1.5x. The costs of packages of trading cards at store B are shown in the table.


Which of the following statements are true? Select all that apply.

Three packages of trading cards at store A cost $4.50.

Packages of trading cards cost the same at both stores.

One package of trading cards at store B costs $1.25.

The packages of trading cards at store A cost more.

The packages of trading cards at store B cost more.

Tags

CCSS.8.F.A.2

CCSS.HSF.IF.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A candy store sells lollipops and the money they collect is shown in the graph.

x = number of lollipops

y = cost

Select the true statement

Each lollipop costs $1.50

Each lollipop costs $0.75

Each lollipop costs $1.00

Each lollipop costs $0.25

Tags

CCSS.8.EE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The debate team is trying to fundraise by selling cookies. The graph of the money they collected is shown, where x is number of cookies and y is cost.


Select the true statement.

They only sold 8 cookies

They sold 1 cookie for $2

They sold 2 cookies for $1

Tags

CCSS.HSF.IF.B.4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?