Algebra 2 Variations Practice

Algebra 2 Variations Practice

9th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Direct and Inverse Proportion

Direct and Inverse Proportion

8th - 10th Grade

16 Qs

VARIATION 3

VARIATION 3

9th Grade

14 Qs

5.1 Inverse & Direct Variation

5.1 Inverse & Direct Variation

9th - 12th Grade

12 Qs

Direct and Inverse Variation

Direct and Inverse Variation

10th Grade - University

10 Qs

Direct and Inverse Variation

Direct and Inverse Variation

9th Grade - University

15 Qs

Direct, Inverse, Jointly

Direct, Inverse, Jointly

9th Grade - University

15 Qs

Variation Algebra

Variation Algebra

9th - 12th Grade

12 Qs

Direct and Inverse Variation

Direct and Inverse Variation

9th - 12th Grade

10 Qs

Algebra 2 Variations Practice

Algebra 2 Variations Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The value of y varies directly with x.  Which function represents the relationship between x and y if y = 14 when x = 6. 
y=20x
y=84x
y=7/3x
y=3/7x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

y = kx
represents which kind of variation?
Inverse
Direct

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In a direct variation, y=39 when x=3.  Find the value of y when x=2.
26
3
58.5
2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The time required to complete a job varies inversely as the number of people working. It   took 4 hours for 7 electricians to wire a building. How long would it have taken 3   electricians to have done the job?
1 hr 43 min
5 hr 15 min
7 hr 30 min
9 hr 20 min

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The time, y, to finish loading the boxes varies inversely as the number of people, x, working.  If 10 people work, the job is completed in 16 hours. How long does it take 8 people to load the boxes?
12.8 hours
20 hours
13 hours 
5 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The cost for the company to ship the boxes varies inversely with the number of boxes being shipped.  If 25 boxes are shipped at once, it will cost $10 per box.  How much would it cost to ship only 10 boxes?
$25
$4
$15
$7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The time it takes to fly from Los Angeles to New York varies inversely as the speed of the plane. If the trip takes 6 hours at 900 km/h, how long would it take at 800 km/h?
5.33 hours 
6.75 hours 
12 hours 
10 hours 

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?