Rates and Unit Rates Exit Ticket

Rates and Unit Rates Exit Ticket

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Exit Ticket

Rates and Unit Rates Exit Ticket

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A rate is a special kind of ratio that compares quantities, or amounts, with different units. This means the two quantities in a rate measure different things. One of the quantities often measures something like time, distance or money. A rate shows how much of something is happening per unit of another thing. For example, one rate you see very often is miles per hour. That rate tells you how many miles you’re going for every hour you travel. If you’re driving 35 miles per hour, you travel 35 miles every hour.

Which of the following can be written as a rate?

A cake recipe needs 3 cups of flour and 2 cups of sugar.

There are 25 girls and 24 boys in the eighth grade.

Out of 25 dogs, 4 are Great Danes.

25 gallons of gas cost 50 dollars.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A word we often use when we talk about rates is “per.” Per means “for each” or “for every.” So when you see a phrase like “100 calories per hour” or “3 dollars per gallon,” it means the same as “100 calories for every hour” or “3 dollars for every gallon.”

What is another way of saying that Janelle can ride her bike at a rate of 15 kilometers per hour?

Janelle can ride her bike 15 kilometers for every hour.

Janelle can ride her bike 1 kilometer every 15 hours.

Janelle can ride her bike 1 kilometer for every hour.

Janelle can ride her bike 15 kilometers in 2 hours.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Kiara earns $15 per hour for babysitting, how many hours will it take her to earn $90?

4 hours

5 hours

6 hours

7 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Clarence is skateboarding down the street. He estimates that a skateboard wheel goes around 20 times in 1 minute. About how many times will his wheels rotate in 5 minutes?

25 times

35 times

100 times

200 times

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these is a unit rate?

$25 per 5 hours

10 kilometers per minute

35 miles per 4 gallon

75 yards per 25 dollars

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Marco’s Pizzeria is having a special: 5 pizzas for $25. What is the unit price?

$5 per pizza

$10 per pizza

$15 per pizza

$25 per pizza

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

miles and hours.

miles and cars.

hours only.

miles only.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?