Decimals Multiply and Divide Powers of Ten

Decimals Multiply and Divide Powers of Ten

5th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

5th Grade

17 Qs

Multiplying Decimals by Decimals

Multiplying Decimals by Decimals

5th Grade

24 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th - 7th Grade

15 Qs

Multiply Decimals

Multiply Decimals

6th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th - 8th Grade

15 Qs

Fraction & Decimal Operations Test Review

Fraction & Decimal Operations Test Review

6th Grade

15 Qs

Estimating

Estimating

5th - 7th Grade

20 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying Dividing Decimals

Adding, Subtracting, Multiplying Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

Decimals Multiply and Divide Powers of Ten

Decimals Multiply and Divide Powers of Ten

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

0.18 x 2.0
3.6
36
0.36
0.036

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elena's favorite peaches are $2.50 per pound at the local farmers’ market. She bought 3 pounds of the peaches. How much did she spend?

$6.00

$7.50

$5.00

$6.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

0.071 x 8
0.675
0.865
0.568
0.468

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Add the decimal into this number:
22.2 x 0.44 = 9768
0.9768
97.68
976.8
9.768

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

One kilometer is about .62 mile. It is 12 kilometers from Nickie's house to the ice skating rink. About how many miles is it from Nickie's house to the ice skating rink?

74.4 miles

7.44 miles

0.744 miles

84.4 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

When multiplying 17.98 × 143.5, how many times would you move the decimal?
1 time to the left
2 times to the left
3 times to the left
4 times to the left

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jailyn bought 4.6m of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?

$1.64

$16.42

$16.56

$165.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?