Ratios and Unit Rates Tables
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Math 6 - Ratios Review
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Module 3 Review Multi-Digit Decimal Operations
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Test 4
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Math Grade 6 Exam 2
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Moda. mitjana i mediana
Quiz
•
6th Grade
20 questions
LATIHAN SOAL KOMPETISI SAINS NASIONAL MATEMATIKA SD
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
stats grade 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
