Solving Simple Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.2.OA.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
System of Equations

Quiz
•
7th - 11th Grade
15 questions
Solving Problems with Integers

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Writing and Evaluating Algebraic Expressions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Factoring Expressions

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Finding the nth term

Quiz
•
7th - 9th Grade
17 questions
Pre-Algebra Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Basic Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Solving Word Problem

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade