Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

CFA1 Unit 1 Review

CFA1 Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Distance, Rate and Time

Distance, Rate and Time

5th - 7th Grade

11 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Other, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A bakery sells different kinds of muffins. One day they sold 15 cinnamon, 20 blueberry, and 10 apple. What is the ratio of cinnamon muffins to total muffins?

15/45

10/45

45/10

20/45

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Trevor rode his bicycle 25 miles in 2 hours. Assuming Trevor rode at a constant speed, how many miles did Trevor ride in 1 hour?

10 miles

15 miles

50 miles

12.5 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Complete the table above.

Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jana is going to pay $168 for 6 gymnastics lessons. Anil will pay $150 for 5 lessons. Who is paying more and by how much?

Anil is paying $4 more per lesson

Jana is paying $4 more per lesson

Anil is paying $2 more per lesson

Jana is paying $2 more per lesson

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Badri is making orange juice from concentrate for breakfast. His mixes one can of concentrate with three cans of water. What is the ratio from concentrate to water?

1:3

3:1

3:4

1:4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If 4 candy bars is $10. Find the unit rate for one candy bar.

$1.50 per candy bar

$2.50 per candy bar

$3.50 per candy bar

$4.50 per candy bar

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

DeShawn got $85.75 for 7 hours of work and Sandra got $92.80 for 8 hours of work. Who earns more per hour?

SANDRA.

DeShawn earns $11.60/1 hour and Sandra earns $12.25/1 hour.

DESHAWN.

DeShawn earns $12.25/1 hour and Sandra earns $11.60/1 hour.

DESHAWN.

DeShawn earns $12.00/1 hour and Sandra earns $11.00/1 hour.

SANDRA.

DeShawn earns $12.60/1 hour and Sandra earns $11.25/1 hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?