Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
Other, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bakery sells different kinds of muffins. One day they sold 15 cinnamon, 20 blueberry, and 10 apple. What is the ratio of cinnamon muffins to total muffins?
15/45
10/45
45/10
20/45
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Trevor rode his bicycle 25 miles in 2 hours. Assuming Trevor rode at a constant speed, how many miles did Trevor ride in 1 hour?
10 miles
15 miles
50 miles
12.5 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Complete the table above.
Tags
CCSS.4.MD.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jana is going to pay $168 for 6 gymnastics lessons. Anil will pay $150 for 5 lessons. Who is paying more and by how much?
Anil is paying $4 more per lesson
Jana is paying $4 more per lesson
Anil is paying $2 more per lesson
Jana is paying $2 more per lesson
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Badri is making orange juice from concentrate for breakfast. His mixes one can of concentrate with three cans of water. What is the ratio from concentrate to water?
1:3
3:1
3:4
1:4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If 4 candy bars is $10. Find the unit rate for one candy bar.
$1.50 per candy bar
$2.50 per candy bar
$3.50 per candy bar
$4.50 per candy bar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
DeShawn got $85.75 for 7 hours of work and Sandra got $92.80 for 8 hours of work. Who earns more per hour?
SANDRA.
DeShawn earns $11.60/1 hour and Sandra earns $12.25/1 hour.
DESHAWN.
DeShawn earns $12.25/1 hour and Sandra earns $11.60/1 hour.
DESHAWN.
DeShawn earns $12.00/1 hour and Sandra earns $11.00/1 hour.
SANDRA.
DeShawn earns $12.60/1 hour and Sandra earns $11.25/1 hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Solving Speed Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Distance, Rate and Time

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade