Proportions from Tables Lesson
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
This is a table with a proportional relationship between A and B. Find the missing value of B.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
REVIEW QUESTION
Is this table proportional or non-proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Is this table proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A Proportion is ___________________
A complete sentence.
A grammar sentence stating that two ratios are UNequal.
A mathematical sentence stating that two ratios are equal.
A mathematical sentence stating that a ratio are NOT equal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
INTRA CLASS QUIZ
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Independent and Dependent relationships
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Big Ideas Chapter 5 Test Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplying fraction by fraction
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Probability Quantitative/Qualitative Find it Fix It
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Congruency and Similarity
Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatter Plots and Two-Way Tables
Quiz
•
8th Grade
15 questions
TBA 3 Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
