Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

6th - 8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

unit rates and proportions

unit rates and proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

Ratios Rates and Proportions

Ratios Rates and Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

6th - 8th Grade

14 Qs

Rates Ratios and Proportions Study Guide

Rates Ratios and Proportions Study Guide

6th - 8th Grade

14 Qs

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2B

+2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?
$.40
$.60
$.80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
15 miles
30 miles
3 miles
25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

You earn $15 every 3 weeks. At this rate, how much will you earn in 5 weeks?
$25
$35
$5
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If Reynaldo saves $48 in 8 days, how much could he save in two weeks?
$102
$84
$56
$6

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?