Ratio Rates and Proportional Reasoning

Ratio Rates and Proportional Reasoning

6th - 7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1st 9 Weeks Exam Practice- Ratios, Rates, Proportions

1st 9 Weeks Exam Practice- Ratios, Rates, Proportions

6th - 7th Grade

22 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Ratios and Proportions Exam

Ratios and Proportions Exam

7th Grade - University

15 Qs

Ratios and Proportions Table

Ratios and Proportions Table

7th Grade - University

15 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate Pre-Assessment

Unit Rate Pre-Assessment

7th Grade

21 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Comparing Rates Word Problems

Comparing Rates Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

Ratio Rates and Proportional Reasoning

Ratio Rates and Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A hot air balloon rose 30 feet in just 6 seconds! How many feet per second is the balloon rising?

6 feet

10 feet

5 feet

1 foot

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

The ratio of girls to boys at basketball practice is 2:3. If there are 12 girls at practice then how many boys are there?

15

18

20

21

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A recipe calls for 2 eggs to make 10 pancakes. How many eggs will you need to make 40 pancakes?
4 eggs
8 eggs
12 eggs
16 eggs

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?

$1.95

$0.15

$2.08

$10.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Jill's binder weighs 672 grams. How many kilograms is Jill's binder? (1 kilogram = 1,000 grams)

67.2 kg

6,720 kg

0.672 kg

0.0672 kg

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

The ratio of blue jays to robins  is 10:5
If there are 255 robins; how many blue jays are there? 
625 blue jays
525 blue jays
510 blue jays
128 blue jays

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Which is the better buy?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?