Which graph shows the information in the table? ( I could not upload picture, so i'll add the equation y = 7x)
Algebra Representations of Two-Variable Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which table of values is shown on the graph?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mia wrote an equation to approximate the total number of calories in the strawberries she was eating. She used the equation y = 5.5x, where y represents the total number of calories and x represents the number of strawberries she was eating. Which graph represents this information?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which relationship could be the one shown on the graph?
Misaki had 2 identical pencils that weighed a total of 19 grams, where x is the number of pencils and y is the total weight of the pencils.
Misaki wrote 2.5 pages in 20 minutes, where x is the number of pages and y is the time in minutes.
Misaki ate 5 cookies each with 65 calories, where x is the number of cookies and y is the total number of calories.
Misaki spent 47.5 minutes working on 5 math problems, where x is the number of minutes and y is the number of math problems.
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
The cost of 4 ice cream cones from the snack bar was $10.40. If each ice cream cone costs the same amount, which model correctly illustrates the relationship? Check all that apply.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which line on the graph represents the information in the table? ( y = 1.25x)
line a
line b
line c
line d
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table and graph show that each banana at a market costs $0.27. (y = 0.27x). Which statement about the graph is true?
The number of bananas is the independent variable, and the cost in dollars is the dependent variable.
The point (1.35, 5) is on the line.
The number of bananas is graphed on the y-axis, and the cost is graphed on the x-axis.
The two variables are the number of bananas and the cost of one banana.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
GoMath Chapter 9 Vocabulary

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Solving and Graphing One-Step Inequalities

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Select an Appropriate Display

Quiz
•
6th Grade
11 questions
graphing coordinates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Graphing Data

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Review of Tables and Graphs

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Slope

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Integer Vocabulary

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade