Defining Variables in Word Problems

Defining Variables in Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Define Variables Word Problems

Define Variables Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Real World Problems Solve for the Variable

Real World Problems Solve for the Variable

8th - 9th Grade

10 Qs

Unit 1 Test #1 Mixed Review Homework

Unit 1 Test #1 Mixed Review Homework

8th - 9th Grade

15 Qs

Write an Equation Using Two Variables

Write an Equation Using Two Variables

8th Grade

14 Qs

Equations Variable Both Sides

Equations Variable Both Sides

8th Grade

14 Qs

Variables on Both Sides

Variables on Both Sides

7th - 8th Grade

10 Qs

Solving Equations with Variables Word Problems

Solving Equations with Variables Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Create Equations With Two Variables From Word Problems

Create Equations With Two Variables From Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Defining Variables in Word Problems

Defining Variables in Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
How do we solve equations? 
Guessing and hope it works out. 
Inverse operations.
Simplifying. 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A rental car agency charges $30.00 per day plus per mile $0.15. Another rental car agency charges $36.00 per day plus $0.10 per mile. How many miles would have to be driven in one day for both rental agencies to cost the same amount to rent? 
120 miles
100 miles
110 miles
150 miles 

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
I can join video club A for $25.00 and rent videos for $1.00 each. Or, I can join video club B for $15.00 and rent videos for $2.00 each. If I were to rent 6 videos which club would be the better deal? How much would I spend? 
A; $25 
A; $30
B; $25
B; $27

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies? 
2 miles 
4 miles
.50 mile
-4 miles 

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. If I only want to go on 5 rides, which fair should I go to in order to save some money? How much would I save? 
Frederick Fair; $1.40
Frederick Fair; $2.70
Montgomery Fair; $1.50
Montgomery Fair; $2.50 

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. If I am going to buy 1 console and 7 games for it which would cost more? The deal for the Xbox One or the deal for the Playstation 4? How much would I spend for the better deal? 
Xbox One; $320.00
Xbox One; $318.00
Playstation 4; $315.00 
Playstation 4; $318.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Mary has been offered two jobs. Job A has a starting salary of $36,000 and a raise of $1500 every year. Job B has a starting salary of $29,000 and a raise of $2500 every year. In how many years would Mary's salary be the same at both companies. What would that salary be? 
8 years; $46500
7 years; $45600
8 years; $45600 
7 years; $46500 

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?