Rates on a Graph

Rates on a Graph

8th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope in Multiple Representations (SOL 7.10ab)

Slope in Multiple Representations (SOL 7.10ab)

7th - 8th Grade

20 Qs

Slope & Slope-Intercept Form

Slope & Slope-Intercept Form

8th Grade

20 Qs

Slope

Slope

7th - 9th Grade

20 Qs

Slopes as Rates of Change

Slopes as Rates of Change

8th - 10th Grade

21 Qs

8th STAAR Mixed Practice #1

8th STAAR Mixed Practice #1

8th Grade

21 Qs

Proportional Review/Unit rate

Proportional Review/Unit rate

8th Grade

20 Qs

8th Grade/Proportional Relationships

8th Grade/Proportional Relationships

8th Grade

20 Qs

Slopes and Y-Intercepts

Slopes and Y-Intercepts

8th Grade

20 Qs

Rates on a Graph

Rates on a Graph

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
8.F.B.4, 7.RP.A.2D, 6.RP.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

8 pounds for $2.00

$0.50

$0.25

$0.10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Heart rate is measured in beats per minute (bpm).

What is the unit rate?

100 bpm

75 bpm

2 minutes 150 heart beats.

20 bpm

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Miles per gallon =mpg

What is the unit rate?

15 mpg

20 mpg

30 mpg

150 miles per 5 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Careful! The question is asking for MINUTES per MILE.

What is the unit rate?

5 minutes per mile

7.5 minutes per mile

30 minutes per 4 miles

2 miles in 15 minutes

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

5 cups of flour per 2 dozen.

5 cups of flour per dozen.

2.5 cups of flour per dozen.

1.5 cups of flour per dozen.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$0.25 per hour.

$5.00 per hour.

$7.50 per hour.

$37.50 for 5 hours.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate mph?

100 miles per hour.

225 miles per hour.

350 miles per hour.

450 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?