Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Solving Equations

Solving Equations

6th Grade

15 Qs

6th grade STAAR week 1

6th grade STAAR week 1

6th Grade

17 Qs

Wednesday, April 19

Wednesday, April 19

6th Grade

19 Qs

SLOPE

SLOPE

8th Grade

20 Qs

Chapter 11.Ratio and Proportion

Chapter 11.Ratio and Proportion

6th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 5.NBT.B.6

+7

Standards-aligned

Created by

Allen Stolte

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A job pays $56 for 8 hours. How much money does the job pay per hour?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The French family wants to drive 360 miles in 8 hours. What will their average speed be in miles per hour?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A part-time job pays $237.50 for 25 hours of work. How much money does the job pay per hour?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A bowler scores 3,152 points in 16 games. What is his average score in points per game?

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sam drove 50 miles in 2 hours at a constant speed. If he keeps this same speed, how long would it take him to drive 150 miles?

3 hours

4 hours

5 hours

6 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

4
6
12
16

Tags

CCSS.3.NF.A.3B

CCSS.4.NF.A.1

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 oranges cost $2.50 How much will 8 oranges cost?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?