Match Equations to Word Problems

Match Equations to Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

SAT Math Review

SAT Math Review

9th - 11th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

20 Qs

Equation Word Problems (2-step)

Equation Word Problems (2-step)

7th - 8th Grade

20 Qs

7th grade STAAR review

7th grade STAAR review

7th Grade

16 Qs

Hmk 51GG - Interpreting Slope and Y-Intercept

Hmk 51GG - Interpreting Slope and Y-Intercept

8th Grade

14 Qs

Writing Equations for Linear Word Problems

Writing Equations for Linear Word Problems

8th - 10th Grade

14 Qs

7th grade Math Mixed Review gh

7th grade Math Mixed Review gh

6th - 8th Grade

20 Qs

Practice 1.1- Solving Simple Equations

Practice 1.1- Solving Simple Equations

9th - 12th Grade

20 Qs

Match Equations to Word Problems

Match Equations to Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Miley runs a "warm-up" lap for 10 minutes and then takes nine minutes to run each mile. The total time after running m miles is 55 minutes. Which equation models this scenario?

55 = 10m + 9

55 = 9m - 10

55 = 10m - 9

55 = 9m + 10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tim received 70 dollars for his birthday. He went to a sporting goods store and bought a baseball glove, baseball, and bat. He had 21 dollars left over, how much did he spend on the baseball gear?

70 - x = 21

70 + x = 21

21x = 70

70/x = 21

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tim had 16 peaches left at his roadside fruit stand. He went to the orchard and picked more peaches to stock up the stand. There are now 64 peaches at the stand, how many did he pick?

16 + x = 64

16x = 64

64 + x = 16

16/x = 64

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alex purchased candy at 7-eleven for $4 less than the cost of candy at HEB. What would be the cost, c, at 7-eleven if he spent h dollars at HEB?

c = h - 4

h = c - 4

c = h + 4

c = 4h

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeremy is six years younger than Deon. Jeremy is 15 years old. Which equation can be used to find Deon’s age, y?

y – 6 = 15

6 – y = 15

y ÷ 6 = 15

6 ÷ y = 15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Julius is selling raffle tickets for $2.50 each. The prizes to be awarded cost $2,260. Which equation represents the number of raffle tickets, x, that must be sold in order to pay for the prizes?

2.50= 2,260

x + 2.50 = 2,260

2.50 = 2,260x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ken has $20.00. Coffee costs $4.79 per pound. Which equation will calculate the number of pounds of coffee, n, Ken can buy?

4.79n = 20.00

20.00n = 4.79

4.79 + n = 20.00

4.79 − n = 20.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?