Solving Word Problems (System of Equations)

Solving Word Problems (System of Equations)

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope and Solving Equations Review

Slope and Solving Equations Review

9th Grade

10 Qs

Money Equations

Money Equations

9th Grade

15 Qs

System of Equations

System of Equations

9th Grade

15 Qs

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

8th - 11th Grade

12 Qs

Solving Systems - Applications

Solving Systems - Applications

10th - 11th Grade

10 Qs

Systems Word Problems (DonBon)

Systems Word Problems (DonBon)

9th - 10th Grade

16 Qs

Systems Matching Real-World Problems

Systems Matching Real-World Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Systems Word Problems Practice

Systems Word Problems Practice

6th - 10th Grade

10 Qs

Solving Word Problems (System of Equations)

Solving Word Problems (System of Equations)

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a college bookstore, Carla purchased a math textbook and a novel that cost a total of $54, not including tax. If the price of the math textbook, t, is $8 more than 3 times the price of the novel, n, which system of linear equations could be used to determine the price of each book?

t + n = 54
t = 3n + 8

t + n = 54
n = 3t + 8

t + n = 54
t = 3n - 8

t + n = 8
t = 3n + 54

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. If a system of equations is written, which would be the correct representation of the 2 variables? 

t: # of tacos
m: # of glasses of milk

t: Cost of each taco
m: Cost of each glass of milk

t: total cost
m: # of food items

t: Cost of each glass of milk
m: Cost of each taco

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A large pizza at Palanzio’s Pizzeria (c) costs $6.80 plus $0.90 for each topping.The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza (c) is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?

y = 6.80 + .65x

y=7.30+.90x

x + y = 6.80

x + y = 7.30

y = 6.80+.90x

y = 7.30 + .65x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a college bookstore, Carla purchased a math textbook and a novel that cost a total of $54, not including tax. If the price of the math textbook, t, is $8 more than 3 times the price of the novel, n, which system of linear equations could be used to determine the price of each book?

t + n = 54

t = 3n + 8

t + n = 54

n = 3t + 8

t + n = 54

t = 3n - 8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Stefan goes to is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets and 1 child ticket for a total of $38. The school took in $52 on the second day by selling 3 senior citizen tickets and 2 child tickets. Which equations represents the system that could be used?

1s + 3c = 38

2s + 3c = 52

3s + 1c = 38

3s + 2c = 52

s + c = 38

s + c = 52

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last season two running backs on the Steelers football team rushed a combined (both running backs) total of 1550 yards. One rushed 4 times as many yards as the other. Let x and y represent the number of yards each individual player rushed. Which system of equations could be used?

x + y = 1550

y = 4x

x + y = 1550

y = x + 4

y - x = 1550

y = 4x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dennis mowed his next door neighbor’s lawn for a handful of dimes and nickels, 80 coins in all. Upon completing the job he counted out (all) the coins and it came to $6.60. Which system of equations could be used to find the exact number of dimes and nickels? (Hint: How much are the coins worth?)

d + n = 6.60

.10d + .05n = 80

d + n = 80

d + n = 6.60

d + n = 80

.10d + .05n = 6.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?