What is P(x) - Q(x) ?
Algebra Concepts and Connections Milestone

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x2 - 3
x2 - 9
x2 - 2x - 3
x2 - 2x - 9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which function can be used to model the data in this table?
f(x) = 3x
f(x) = x - 1
f(x) = 2x - 1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The first term in an arithmetic sequence is 5. The fourth term in the sequence is -4. The tenth term is -22. Which function can be used to find the nth term of the arithmetic sequence?
f(n) = -n
f(n) = n + 4
f(n) = -3n + 8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An electronic store is placing an order for computers and tablets. Each computer costs $875, and each tablet costs $325. The store can spend at most $10,000 for these computers and tablets. The electronic store has a limited amount of space for displaying the new computers and tablets. Each computer takes up 4 square feet of space, and each tablet takes up 3 square feet of space. The store has only 45 square feet of display space available for the new computers and tablets. They system of inequalities shown can be used to determine possible combinations of computers, x, and tablets, y, the store can order. Which combination of computer, x, and tablets, y, can the computer store order?
(8,4)
(10,2)
(7,9)
(5,9)
5.
GRAPHING QUESTION
1 min • 1 pt
Graph the solution to the system. The first equation has been plotted for you.
y = -3x-3
y= 4x +4
6.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the value of y in the solution to this system of equations? 3x - 5y = 22 y = -5x + 32
Mathematical Equivalence
ON
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jose wants to spend no more than $30 on apples and grapes for the month. Apples cost $1.50 per pound, and grapes cost $2 per pound. Jose also wants his monthly caloric intake from apples and grapes to be greater than 2,000 calories. He determines that 1 pound of apples has 200 calories and 1 pound of grapes has 300 calories. Let a represent the number of pounds of apples and g represent the number of pounds of grapes. Which system of inequalities can be used to determine the number of pounds of apples and the number of pounds of grapes that Jose can buy for a month?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Parent Functions - Basic

Quiz
•
9th - 11th Grade
24 questions
Rational Functions and Transformations of Functions

Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Degree and graphing Polynomials

Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Precalc Semester 1 Final Review Day 3

Quiz
•
9th - 10th Grade
15 questions
Inverses

Quiz
•
11th Grade
16 questions
Curve sketching review

Quiz
•
11th - 12th Grade
16 questions
Piece- Wise Functions HW

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Inverse Functions

Quiz
•
8th - 11th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade