Algebraic Equation

Algebraic Equation

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving One-Step Equations

Solving One-Step Equations

6th - 8th Grade

15 Qs

Solving One- and Two-Step Equations

Solving One- and Two-Step Equations

8th Grade - University

25 Qs

Solving One Step Equations

Solving One Step Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

Solving Equations

Solving Equations

6th - 8th Grade

20 Qs

Modeling/Solving Equations

Modeling/Solving Equations

6th Grade

20 Qs

Solving 1-Variable Equations (Special Cases)

Solving 1-Variable Equations (Special Cases)

8th - 10th Grade

15 Qs

Two-Step Equations A

Two-Step Equations A

7th Grade

22 Qs

Solve Multi-Step Equations

Solve Multi-Step Equations

9th - 12th Grade

20 Qs

Algebraic Equation

Algebraic Equation

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

7.7A

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2x - 3 + 4x = 27

12

4

5

15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
2x + 1 = 5

3

2

-2

-3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the first step in solving this equation:
5x + 7 = 12

Divide by 5

Subtract 5

Multiply by 7

Subtract 7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the first step to complete when solving this equation?
3y - 10 = 4

Add 10

Subtract 10

Add 3

Divide by -3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An equation in which the highest index of the variables present is one is called

simple equation

linear equation

multi equation

none of these

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Dexter's Gym charges a one-time registration fee of $40 and $20 each month. Write an equation in y=mx+b form, for the situation. y=​ (a)   x + ​ (b)  

20

40

10

0

Tags

7.7A

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Madison bought  a  pounds of apples and  b  pounds of bananas and spent a total of $10.38.

  

The price of apples is $0.60 per pound. 

The price of bananas is $1.75 per pound.

Create an equation that models the total amount of money that Madison spends on fruit.

(Do NOT use $ dollar signs in your equation!)


Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?