Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
Calculating Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
0.17 mpg
135 mpg
6 mpg
75 mpg
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$75 per hour
$7.50 per hour
$270 per hour
$2.70 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Joe
Rose
Mrs. Hoyme
William
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Rate of Change

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Understanding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade