Calculating Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
0.17 mpg
135 mpg
6 mpg
75 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$75 per hour
$7.50 per hour
$270 per hour
$2.70 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Joe
Rose
Mrs. Hoyme
William
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
Understanding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
untitled

Quiz
•
8th Grade - University
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade