Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

17 Qs

Cycle 17 - Cars

Cycle 17 - Cars

9th - 12th Grade

9 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Math Unit Rate

Math Unit Rate

6th Grade - University

15 Qs

Compute Unit Rates

Compute Unit Rates

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Compute Unit Rate

Compute Unit Rate

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.

0.17 mpg

135 mpg

6 mpg

75 mpg

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$75 per hour

$7.50 per hour

$270 per hour

$2.70 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?

Joe

Rose

Mrs. Hoyme

William

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?

5

10

40

36

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?