There are 24 balls in a bag.3 are basketballs, 12 are volleyballs and the rest are soccer balls. What is the ratio of soccer balls to volleyballs?
Reading Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 : 12
9:24
3 to 4
3:8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratios of cats to dogs if there are 28 cats and 70 dogs?
2:5
5:2
70:28
98
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There a 200 students from Asia, 450 from Central/South America and 250 from Africa at the International Center. What is the ratio of students from Asia to total number of students?
700
900:200
200:250
2:9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the following ratios equivalent
6:12 = 15:30
YES
NO
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Jones reads 75 pages in 25 minutes. What is her average page per minute?
3 pages per minute
100 pages per minnute
50 pages per minute
2 pages per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mayelyn pays $10 for 20 packs of Taki's. What is the average price per pack?
$2 per pack
$0.50 per pack
$30 per pack
$200 per pack
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is the ratio of red apples to green apples?
7 to 3
4 to 7
4 to 3
3 to 4
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the ratio of black jeans to blue jeans is 6 to 18 with a total of 240 jeans. How many of them are blue?
180 blue jeans
1 to 3
60 blue jeans
2 : 6
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Introduction to Units

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Proportions, y=kx, Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade