Quiz on Ratios and Unit Rate on Tables

Quiz on Ratios and Unit Rate on Tables

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate of Change (Graphs)

Rate of Change (Graphs)

7th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

6th Grade Unit Rate and Proportions

6th Grade Unit Rate and Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Ratios Review

Rates and Ratios Review

7th Grade

11 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

1.7 - Constant Rate of Change

1.7 - Constant Rate of Change

7th Grade

12 Qs

Quiz on Ratios and Unit Rate on Tables

Quiz on Ratios and Unit Rate on Tables

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jennifer earned $54 when she sold 9 cheesecakes. If this represents a proportional relationship, what is the unit rate of money earned for one cheesecake?

to 9

to 1

to 6

to 1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A grocery store has a sign that reads “4 bananas for $1.00”. What is the unit rate for just one banana?

1 to $0.75

1 to $0.50

$0.25 to 1

$1 to 0.25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following represents a proportional relationship?

A pool started with 2 feet of water and then was filled at a rate of 14 inches per hour

A pool started with 8 inches of water and was filled at a rate of 14 inches per hour

A pool was filled at a rate of 14 inches per hour for one hour, then at a rate of 16 inches per hour until full

An empty pool was filled at a rate of 14 inches per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which situation might be modeled by the table shown?

Saniyah can make 3 friendship bracelets per hour.

Marla works for 8 hours and makes 36 bracelets.

Carson is making bracelets to sell. After 3 hours, he made 10 bracelets.

Tasha worked for 6 hours and made 30 bracelets.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 

Two decimals that can be multiplied

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?

7 to 9

9 to 7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles.  What is the ratio of blue marbles to red marbles?

3 to 8

3 : 7

2 to 7

2 : 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?