Jennifer earned $54 when she sold 9 cheesecakes. If this represents a proportional relationship, what is the unit rate of money earned for one cheesecake?
Quiz on Ratios and Unit Rate on Tables

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
to 9
to 1
to 6
to 1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A grocery store has a sign that reads “4 bananas for $1.00”. What is the unit rate for just one banana?
1 to $0.75
1 to $0.50
$0.25 to 1
$1 to 0.25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following represents a proportional relationship?
A pool started with 2 feet of water and then was filled at a rate of 14 inches per hour
A pool started with 8 inches of water and was filled at a rate of 14 inches per hour
A pool was filled at a rate of 14 inches per hour for one hour, then at a rate of 16 inches per hour until full
An empty pool was filled at a rate of 14 inches per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which situation might be modeled by the table shown?
Saniyah can make 3 friendship bracelets per hour.
Marla works for 8 hours and makes 36 bracelets.
Carson is making bracelets to sell. After 3 hours, he made 10 bracelets.
Tasha worked for 6 hours and made 30 bracelets.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?
7 to 9
9 to 7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to red marbles?
3 to 8
3 : 7
2 to 7
2 : 3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional Relationships End of Unit Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Quiz on Proportions and Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
1.7 - Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade