A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these describes the unit rate?
a unit of measure
a fraction with a numerator of one
a fraction with a denominator of one
a proportion
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of 40 meters in 16 seconds
0.4 meters per second
0.4 seconds per meter
2.5 meters per second
640 meters per second
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers.
$0.63 per pound
1.59 pounds
$1.59 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a grocery store, three-dozen cookies cost $9.00. What would be the cost of one cookie?
$0.25
$1.25
$0.50
$0.33
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the complex fraction.
18
1/18
9/72
1/8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Math 7 Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions

Quiz
•
5th - 7th Grade
16 questions
6th Grade Review Analysis

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate Word Problems with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Ratios, Proportions, and Similar Figures

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratio and Proportions

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade